Ekonomi

Uzman analist enflasyonun yavaşlaması için 2024 – 2025 yılını işaret etti

S&P Global Kıdemli Yöneticisi Frank Gill, Türkiye ekonomisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bloomberg HT’ye konuşan Gill, Türkiye’de kısa vadede enflasyonda aşağı yönlü bir hareket beklemediklerini, 2023’te enflasyonun yüzde 40 civarında kalabileceğini, 2024-2025’te dezenflasyon sürecinin başlayabileceğini söyledi.

“Talep yavaşlaması zor bir süreç”

Yeni ekonomi yönetimiyle birlikte bir politika dönüşümü gerçekleştiğini belirten Gill, “Manşet enflasyonu düşürme ve cari açığı düşürme konusunda ciddi olduklarını görüyoruz. Bankaları çok da etkilemeden bunu yaptıklarını görüyoruz. Ancak talepteki yavaşlamanın zorlu bir süreç olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla zor dengeler var” dedi.

Beş ülkeye sermaye akışı

Gelişmekte olan ülkelere yönelik beklentilerinden bahseden Gill, şunları söyledi; Brezilya, Meksika, Endonezya, Macaristan ve Polonya gibi ülkelere sermaye akımları olduğunu söyledi.

Gill şöyle devam etti: “Bu ülkelerdeki merkez bankaları, nakit sıkılaştırmada bir kez daha Fed’in önüne geçti. Türkiye’de negatif reel faiz var, dolayısıyla sermaye girişlerinden şu anda yararlanamıyor. Ama Türkiye değerli ve sağlam bir ekonomi. Avantaj ve fırsatların yüksek olduğunu düşünüyoruz.”

Gill, önümüzdeki dönemdeki zorluğun ekonominin yavaş iniş senaryosu olacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu