Haber

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi Başkanı: Türkiye bizim Anavatanımızdır

Kıbrıs meselesinin milli bir dava olduğunu belirten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi Başkanı Güçlü Töre, “Bizim için vatan Türkiye’dir. O ne Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ne de Avrupa Birliği’dir. En büyüğü” Türkiye ve Türk Dünyasının birliğidir.” “Bu birliktir” dedi.

Bir dizi etkinlik için Yozgat’a gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan ve Belediye Başkanı Celal Köse’yi ziyaret etti. Burada Kıbrıs’la ilgili değerlendirmelerde bulunan Töre, “Yozgat nasıl İç Anadolu’nun değerli bir şehriyse, bugün Kıbrıs Adası da Doğu Akdeniz Bölgesi Türk milleti için çok önemli bir ülkedir ve Kıbrıs davamız büyük bir titizlikle savunulmaktadır. Doğu Akdeniz’de ileri boyutlara ulaşılmıştır.Milli dava gereği, orada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilan ettik ve bu devlete ‘Ne güzel Türküm’ diyen herkes destek vermelidir.Milli davamız da aynı noktadadır. Kıbrıs’ta ileri düzeyde bir aşamadır. Hem Cumhurbaşkanımız hem de Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz tarafından desteklenmektedir. “Davamız birdir, idealimiz birdir. İnşallah Türkiye çok daha güçlü olacak” dedi.

“Türk ordusunun artık adada bir evi var”

Töre konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Kıbrıs’taki milli davamızı canımızla, kanımızla buraya getirdik. 96 yıl Mehmetçik’in Kıbrıs’a çıkmasını bekledik. 1878’den sonra, 96 yıl sonra Türkiye, Mehmetçik’ini yeniden adaya gönderdi. Türk ordusu adaya geldi. 20 Temmuz sabahı şafak sökerken geldiler. Artık adadan ayrılmayacaklar. Bütün dünya Türk ordusunun adadan ayrılması için çalışıyor. Ama Türk ordusu artık adayda üslenmiş durumda. Garanti çerçevesinde ve ittifak anlaşmaları, Türk ordusu adadadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de bizim milli devletimizdir ve bu devletten vazgeçmemiz söz konusu değildir. Dolayısıyla hem devletimiz hem de biz yolumuza devam edeceğiz. Ordumuzu koruyarak, hem denizde hem de Kıbrıs adasında haklarımızı koruyalım.Bütün dünya dursun.Bizim için anavatan Türkiye’dir.O ne Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ne de Avrupa Birliği’dir.Türkiye En büyüğü.” “Türk dünyasının birlik ve beraberliğidir. Yolumuza devam edeceğiz. Neredeydik? Nereye geldik? Bundan sonra geleceğin daha kolay olacağına inanıyorum.”

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, KKTC Cumhuriyet Meclis Başkanı Töre’yi kentte ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “KKTC bizim bir parçamız, birliğimiz, birliğimizdir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bugün KKTC.” -YOZGAT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu