Haber

CHP 38. Olağan Kurultayı’nın 2. günü! Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin seçimi 9 saat ertelendi

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı 2. gününde devam ediyor. Özgür Özel’in dün Cumhurbaşkanlığı seçimini Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı kazanmasının ardından, 60 kişilik Parti Meclisi (PM) ve 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin seçimleri bugün yapılacak.

BAŞBAKAN VE YDK ÜYELERİ SEÇİLECEK

Cumhurbaşkanlığı genel seçiminde oy kullanan 1366 delege, 60 Başbakanlık üyelerinin seçimi için de sandık başına gidecek. Kongrenin bugünkü bölümünde delegeler, 15 kişiden oluşan YDK üyelerinin yanı sıra Başbakanlık üyelerinin de seçimini yapacak.

ADAY BAŞVURULARI 3 KEZ UZATILDI

Başbakanlık üyeliği seçimi için aday başvuruları saat 13.00’den 16.00’ya, ardından saat 19.00’a ertelendi. Partiden yapılan son açıklamada başvuru süresinin saat 21.00’e kadar uzatıldığı belirtildi. Böylece PM üyeliğine adaylık başvuruları üç kez uzatıldı.

İMAMOĞLU İLE ÖZEL ARASINDA ANLAŞMAZLIK İDDİASI

Seçimin 9 saat ertelenmesinin nedeninin Ekrem İmamoğlu ile Özgür Özel arasındaki anlaşmazlık olduğu iddia edildi. İddiaya göre İmamoğlu ve Özel, 60 kişilik Başbakanlığa kendi partililerini almak için “üye bölümü”ne gitti.

BAŞBAKAN NASIL SEÇİLECEK?

60 üyeli Başbakan’ın 52 üyesi tam listeden, 8 üyesi ise Bilim Yönetim Konseyi Platformu kontenjanından seçilecek. CHP PM üyeliğine 400’den fazla ismin aday olması bekleniyor.

Öte yandan Özel’in partiye yönelik daha önce yaptığı özeleştirileri tekrarlaması ve partinin sağa kaymasını kapsamlı bir şekilde eleştirmesi bekleniyor. Partiyi özüne dönmeye davet edecek olan Özel’in, adaylığını açıkladığı gün açıkladığı tutum belgesine dayanarak bir konuşma yapacağı belirtildi.

Özgür Özel’in yeni başkanlığı Başbakan’ın yanı sıra Merkez Yönetim Kurulu’nu da etkileyecek. Aynı zamanda yerel seçimlerdeki belediye başkan adayları da bu seçime göre şekillenecek.

habererfelek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu